News

Yobe governor deploys Senior Special Assistants

Yobe State Governor Mai Mala Buni has approved the deployments of the following Senior Special Assistant as follows:

1. Ministry of Agriculture
Zanna Waru
Modu Mustapha Boka

2. Ministry of Budget & Planning
Babaji Galadima

3. Ministry of Basic & Secondary Education
Ba Isa Ba Mallum
Modu Dabuwa Democradiya

4. Ministry Commerce, Trade & Industry
Hon. Jamilu Ahmed
Bah Abubakar Majewa

5. Ministry of Environment
Muh’d Sani Gashu’a
Zanna Nguruye

6. Ministry of Finance
Ali Habu Yunusari

7. Ministry of Health
Alh Mamman Bukar Alhajiri
Lefami Kafiya

8. Ministry of Higher Education
Engr. Kaigama K. Bizi
Zanna Mai Kumagannam

9. Ministry of Home Affairs, Information & Culture
Gambo Ibbi

10. Ministry of Housing & Urban Development
Grp. Capt. Buba Kundil
Maina Saga

11. Ministry of Humanitarian Affairs & Disaster Management
Zanna Ali Sumbar
Bulama Usman.

12. Ministry of Justice
Mohammed Chiroma

13. Ministry of Land Solid Minerals Development
Ahmed Usman Bida
Adamu Hassan Churokusko

14. Ministry Local Government & Chieftaincy Affairs
Kaka Yusuf Goniri
Tijjani Dugu

15. Ministry of Religious Affairs
Alhaji Aliyu Yusuf
Adamu Yaro

16. Ministry of Transport & Energy
Alh. Shehu Riga
Zanna Mai Kumaganam

17. Ministry of Water Resources
Alh. Yerima Gambir

18. Ministry of Works
Bako Alh. Sheriff
Aji Kura
Bamai Ali

19. Ministry of Women Affairs
Budu Lawan
Hajja Kellu Goni

20. Ministry of Youth & Sports
Babagaji Zanna Mayori

Extra-Ministerial Departments, Parastatals and Agencies

1. Teaching Service Board
Sale Jarmai

2. Board of Internal Revenue
Muhammed Kolo Jompol

3. Universal Basic Education
Abba Jajere

4. Civil Service Commission
Ibrahim Kandira

5. Local Govt. Service Commission
Hon. Yakubu Ayako

6. Pilgrims Commission
Chiroma Garba
Komfasa Lawan

8. State Independent Electoral Commission
Mohammed Alhaji Isa

9. Assembly Service Commission
Hon. Musa Hamidu Gagure

10. Scholarship Board
Ahmed Dawayo

11. Sports Council
Ladidi Gambomi

12. Hospital Management Board
Ba Umar Goni Umara

13. Science & Technical Education Board
Abdulkarim Gumsa

14. Housing & Property Development Corporation
Ali Maikinta

15. Library Board
Modu Mustafa Fuchimiram

16. Yobe Broadcasting Corporation
Altine Kabiru Kolo

17. Yobe State Television
Alhaji Tijjani Lawan Mamu

18. Council for Arts & Culture
Alh. Goni Gana Mustapha

19. Water Corporation
Ali Dogo

20. Rural Water Supply Agency
Abdullahi Musa Kakumi

21. Fire Service Board
Hon. Nuhu Bulama Gurjaje

22. Yobe Micro Finance
Abdullahi Ngalda

23. Arabic & Islamic Education Board
Shittu A. Nasara

24. Agricultural Development Programme
Hon. Yahaya Alaraba

25. Afforestation Project
Samaila S. Dauya

26. Agency for Mass Education
Muhammed Buba Mashio

27. Rural Electrification Board
Maina Ngurnoma Mustafa

28. Yobe Transport Corporation
Idriss Mai Sale

29. Dofarga Spring Water
Mai Musa Maina Dabuwa

30. Fertilizer Blending Plant
Habu Zanna Sunoma

31. Polythene & Woven Sack Industry
Alh. Ada Ibrahim

32. Yobe State Abbatoir
Alh. Yusuf Dan Wurwa

33. Fiscal Responsibility Board
Babangida Ibrahim Jaba

34. Public Procurement Board
Umar Audu

35. Environment Protection Agency
Alh. Ali Girgir

36. Pilot Livestock Development Programme
Nuhu Ibrahim

37. Board of Small & Medium Scale Industry
Lawan Musa Karasuwa

38. Printing Corporation
Suna Maje

39. State Emergency Management Agency
Alh. Audu Dapchi
Alh. Muktar Mandunari

40. Yobe Investment Company Ltd
Kadir Fajimi

41. Primary Healthcare Development Agency
Abdu Kaloma Gujba

42. Social & Community Development Agency
Shuaibu Danladi Hamza

43. Contributory Healthcare Management Agency
Hajiya Mai Riga Umar
Saratu Sabo

44. Drugs & Consumable Management Agency
Aishatu Hassan Gana

45. Pre Stressed Concrete Pole Industry
Alh. Muh’d Idi Yalawa

46. Potiskum Flour Mills Ltd
Abdu Zinzano

47. Sahel Alluminun Industry
Salisu Adamu Dogon Marke

48. SDGs
Maikudi Haram

49. FADAMA
Lawan Zulu

50. YAROTA
Hajja Aisa Alh. Modu

51. Road Maintenance Agency
Engr. Saidu Haram

52. Judicial Service Commission
Muh’d Adamu Chimo

53. Umar Suleiman College of Education
Alhaji Buraji Baba Gana

54. Mai Idriss Alooma Polytechnic
Mallum Modo Kanna Kura

55. Shehu Sule College of Nursing
Hajiya Habiba Umara Masokano

56. College of Health Sciences & Technology Nguru
Mohammed Auwali Kazir Jnr

57. College of Education & Legal Studies, Nguru
Adamu Yaro

58. College of Administration, Management and Technology, Potiskum
Hauwa Abdu

59. College of Agriculture Science & Technology, Gujba
Alh. Gambo Ibbi

60. YOGIS
Alh. Baffa Maina

61. NEPAD
Hajiya Baturiya Dogon Yaro

62. Media
Isa Sunusi

63. Security
DCP Babagana Zanna Adam

64. Intelligence
Adam Ali Dodo

65. YESSO
Grema Waro

66. Religious affairs
Abubakar Adam Muhammad

67. ICT
Dr. Adamu K. Mohammed

68. Photograph
Haruna Adamu

69. Interparty Affairs
Abdulkadir Umar Jajere

70. Special Duties
Musa Mai Jawa

All the deployments take immediate effect.

Show More

Leave a comment

Back to top button